Akustik Kumaş

akustik panel kumaş

Akustik kumaşlar, genelde akustik panellerin kaplanmasında kullanılan ve panellerin akustik özellikte olmasını sağlayan bir ürün olarak sık tercih edilmektedir. Akustik kumaş ile ses yalıtımı ve se düzenleme performansı en üst düzeye çıkarılabilir. Özellikle ses dalgalarının emilerek ve yansıtılarak sesin kalitesini ve seviyesini artırmada oldukça avantajlıdır. 

Akustik kumaşların birçok farklı malzeme kullanılarak üretildikleri görülmektedir. Ses yalıtım uygulamalarında kullanılan özel bir kumaş türü olan akustik kumaş, duvar kaplamaları, tavan panelleri ve bunlara benzer alanlarda tercih edilmektedir. Akustik performansın en iyi seviyelere çıkarılmak istendiği alanlarda ses kalitesini ve performansı iyileştirme sürecince oldukça yararlıdır. 

Akustik Kumaş Nedir?

Akustik kumaş, akustik panellerin kapanmasında kullanılan ve söz konusu panellerin akustik özelliklere sahip olmasını sağlayan dekoratif bir özel kumaş türüdür. Günümüzde yaygın olarak iki tür akustik kumaş türü bulunuyor. Bunlardan ilki ahşap akustik panellerin arkasında kullanılan keçe kumaşlardır. Oldukça yaygın bir tür olarak de değerlendirilebilir. Diğer türü ise panellerin ön yüzünün kaplanmasında kullanılan ve panellere aynı zamanda estetik bir görünüm kazandıran kumaşlardır. 

Akustik kumaşın temel hedefi, ses dalgalarını soğurmak veya yansıtmak yerine emerek, ses kalitesinin ve akustik performansın artırılmasıdır. Bu hedefler doğrultusunda ses yalıtımı yapılmak istenen mekanlarda hem dekoratif açıdan hem de işlevsellik açısından oldukça faydalı çözümler sağlar. Akustik kumaş kaplama işlemlerinde kullanım alanı ve elde edilmek istenen faydalara göre farklı ürünler tercih edilebilir. 

Akustik Kumaş Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır?

Akustik kumaşların kullanım alanları oldukça geniştir. Ses yalıtımı yapılmak istenen alanlarda en iyi ses verimliliğinin sağlanması açısından akustik kumaşların tercih edilmesi mümkündür. Akustik kumaş, ses dalgalarını emmek için özel olarak tasarlanmıştır. Ses yutma panelleri ve akustik duvar kaplamaları gibi uygulamalarda tercih edilmesi halinde yankıyı en aza indirerek, uygulama yapılan alanda daha iyi bir akustik performans sunar. 

Akustik kumaşların başlıca kullanım alanları kısaca şunlardır:

  • Duvar kaplamaları,
  • Ses yutma panelleri,
  • Diğer akustik yüzeyler,
  • Hoparlör kaplamaları vb. 

Dekoratif özelliklere de sahip olması sayesinde akustik kumaşların hayatın birçok alanında kullanıldığı görülmektedir. Akustik düzenleme malzemeleri arasında popülerlik elde etmesinde sahip olduğu işlevsel özellikler etkilidir.  

Akustik Kumaş Fiyatları Ne Kadar?

Akustik kumaşların ses yalıtımı için yüksek verimlilik sağlaması ve dekoratif özellikleri farklı türlerinin de oraya çıkmasını sağlamıştır. Panel kumaş ya da astar kumaş gibi farklı türleri bulunan akustik kumaşların fiyatları da ürün özelliklerine göre değişmektedir. Akustik kumaş kaplı panel ve uygulama alanlarında tercih edilecek ürünlere göre fiyatlar belirlenebilir. 

Günümüzde yaygın olarak tercih edilen ve farklı renk seçenekleriyle de dekoratif avantajlar sağlayan akustik panel kumaşları 285 – 550 TL arasında değişen ortalama fiyatlara sahiptir. Ancak akustik kumaş türlerine, ölçülerine ve diğer değişkenlere göre bu fiyatlar değişebilir.