Elastomerik Kauçuk

Elastomerik Kauçuk Köpük

Elastomerik kauçuk, en basit haliyle bir polimer malzemedir. Elastomer olarak bilinen bu malzeme, doğal kauçuk veya sentetik kauçuk olarak iki farklı kategoride incelenebilmektedir. Elastomerik kauçuk temel özellikleri itibariyle esnek, dayanıklı bir yapıdadır. Bu malzeme özellikle ses yalıtım uygulamalarında sık tercih edilmektedir.

Ses yalıtımı başta olmak üzere günümüzde elastomerik kauçuk malzemelerin kullanım alanları kısaca şunlardır:

  • Ses yalıtım uygulamalarında,
  • Soğutma sistemleri boru tesisatlarında,
  • İç ve dış ortamdan geçen hava kanal sistemlerinde,
  • Darbe emilimine ihtiyaç duyulan alanlarda,
  • Isıl yalıtım işlemlerinde vb. 

İşlevsel olarak hayatın pek çok alanında kullanılan elastomerik kauçuk, uygulama alanına göre farklı şekilde üretilebilmektedir. Kullanım yerine göre boru şeklinde ya da levha şeklinde de üretilebilmektedir. 

Elastomerik Kauçuk Nedir?

Elastomerik kauçuk, kauçuk köpüğü kullanılarak elde edilen, esnek, dayanıklı ve kapalı gözenekleri bulunan bir sentetik yalıtım malzemesidir. Isı ve ses yalıtım uygulamalarında bu malzemenin tercih edilmesi mümkündür. Günümüzde birçok farklı türü bulunmaktadır. Bu türleri arasında örneğin flüor kauçuk (FKM), yüksek sıcaklıklara ve kimyasallara dayanıklıdır. Elastomerik kauçuğun bu yaygın kullanılan bu türlerine göre uygulama alanlarına göre tercih edilmesi gerekecektir. 

Oldukça sağlam ve uzun ömürlü olan elastomerik kauçuk, hayatın birçok alanında kullanılmaktadır. Spor malzemelerinden inşaat sektörüne, otomotivden ısı yalıtımına kadar yaygın kullanımı elastomerik kauçuk izolasyon uygulamalarının da zaman içinde gelişmesini sağlamıştır. 

Elastomerik Kauçuk Avantajları Nelerdir?

Elastomerik kauçuk malzemelerin kullanımı ile birçok avantaj elde edilebilmektedir. Bu avantajların yüksek olması ve çeşitli sektörlerde kullanımının yaygınlaşmasında da etkili olmuştur. Birçok endüstriyel uygulamada kullanılan özel bir polimer türü olan elastomerik kauçuk kısaca şu tür avantajlar sağlamaktadır:

  • Oldukça esnektir ve geri dönüşüm kabiliyetleri bulunur. 
  • İyi bir sızdırmazlık özelliği taşır. 
  • Uzun ömürlüdür.
  • Geniş sıcaklık toleransına sahiptir. 
  • Ses ve ısı yalıtım uygulamalarında da tercih edilebilir. 

Farklı alanlarda kullanımıyla elde edilecek avantajları da artmaktadır. Bu kapsamda kullanım alanına göre doğru ürünler seçilerek kullanılması şarttır. Elastomerik kauçuk fiyatları da bu kapsamda ürün özellikleri ve kullanım alanlarına göre değişiklik göstermektedir. 

Elastomerik Kauçuk Fiyatları Ne Kadar? 

Elastomerik kauçuk fiyatlarının belirlenmesinde birçok unsur etkilidir. Özellikle kullanım alanına göre üretilen ürünlerin özelliklerine göre fiyatlar değişebilir. Ölçüleri, ürün özellikleri ve diğer pek çok değişken farklı fiyat seçeneklerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ortalama olarak günümüzde yaygın olarak kullanılan elastomerik kauçuk modellerinin fiyatları 900 – 1.000 TL arasında bir fiyat seçeneklerine sahiptir. Bu fiyatları etkileyen birçok unsur bulunduğu için kesin bir fiyat belirlemek mümkün değildir. Ürün ölçüleri, kullanım alanı ve diğer unsurlar belirleyici olmaktadır. Ses yalıtım plakası olarak kullanımında görülen bu ortalama fiyatların altında veya üzerinde de fiyatlar bulanabilir. Elastomerik kauçuk tercihlerinde kullanım alanına göre uygun ürünler tercih etmek bu yönüyle önemlidir.