Ses Yalıtım Malzemeleri

ses yalıtım malzemeleri

Ses ve ısı yalıtımında günümüze benzer ürünler kullanılsa da yapısal olarak bazı farklar görülecektir. Ses yalıtım malzemeleri adından da anlaşılacağı üzere ortamdaki yüksek seslerin engellenmesini sağlayan yapı ürünleridir. Yaşam alanlarında gürültünün en aza indirilmesi için ses yalıtım malzemelerine ihtiyaç duyulmaktadır. 

Ses yalıtımının uygulanacağı alanlara göre malzeme tercih edilmesi gerekmektedir. Malzeme tercihlerinde beklentiler ve uygulama alanının özellikleri en belirleyici unsurdur. Dışardan gelecek gürültülerin yanı sıra içerden gürültünün de çıkmaması açısından ses yalıtımına başvurulması gerekmektedir. 

Ses Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Ses izolasyonunda günümüzde gelişen yapı malzemeleri sayesinde birçok alternatif ürün geliştirilmiştir. İstenmeyen gürültünün önlenmesi, akustik performansın artırılması ve yankının ortadan kaldırılması için ses yalıtımına ihtiyaç duyulur. 

Ses yalıtımında duvar, zemin ve tavan için farklı çeşitlerde malzemeler tercih edilmektedir. Yapıştırılacak veya lamine edilerek bu ürünler kullanılabilir. Ev ses yalıtım malzemeleri arasında da öne çıkan başlıca ses yalıtım malzeme çeşitleri ise kısaca şunlardır:

  • Akustik Ses Yalıtım Panelleri 
  • Ses Yalıtım Süngerleri 
  • Mantarı Kauçuk ve Mantar Şilte 
  • Bariyerli Akustik Süngerpan
  • Ses Yalıtım Bandı vb. 

Birçok farklı ses yalıtım malzemesi türü bulunmaktadır. Ses yalıtımı yapılacak alana göre uygun malzemelerin tercih edilmesi gerekmektedir. 

En İyi Ses Yalıtım Malzemeleri Hangileri?

Ses yalıtımı için en iyi malzeme doğrudan uygulamanın nereye yapılacağına göre belirlenmesi gerekir. Evlerde uygulanacak ses yalıtımı ile sinema, konferans, stüdyo veya tiyatro gibi mekanlarda uygulanacak yalıtım malzemeleri birçok yönden farklılık göstermektedir. 

Ses şiddetinin yüksek olduğu yerlerde genelde süngerpan adı da verilen rebonded bondex süngerler kullanılmaktadır. Ses yalıtımı yapılması planlanan alan eğer stüdyo veya konser, sinema gibi alanlar ise bariyerli süngerlerin kullanımı daha uygun olacaktır. En etkili ses yalıtım malzemesi bu yönden her mekana ve beklentilere göre değişmektedir. 

Ses Yalıtımı Malzemesi Olarak Ne Kullanılır?

Ses yalıtım malzemesi olarak günümüzde birçok farklı ürün kullanılıyor. Isı ve ses yalıtımını sağlayan ürünler kadar sadece yüksek şiddetteki seslerin önlenmesini hedefleyen malzemeler de tercih edilmektedir. Piramit, yumurta ve melamin süngerlerin kullanımı yaygın olarak tercih edilmektedir. Ayrıca komşu duvar ses yalıtımı ile tavan ya da zemine uygulanacak yalıtım ürünlerinde de farklar görülür. 

Ses Yalıtım Malzemeleri Fiyatları Ne Kadar?

Ses yalıtımında kullanılacak yalıtım malzemesine göre fiyatlar belirlenmektedir. Üretim malzemesinin yanı sıra ne kadar büyüklükteki bir alana uygulanacağı da fiyatları belirlemede etkili bir unsurdur. 

Ses yalıtımında kullanılan malzemelerin ortalama olarak fiyatları ise şu şekildedir:

  • Ses Yalıtımı Bariyerli Piramit Sünger – 450 TL 
  • Akustik Mineral Yün Isı ve Ses Yalıtımı – 1.720 TL 
  • Akustik Köpük Ses Yalıtım Plakları – 345 TL 

En uygun ses yalıtım malzemeleri fiyatları ile tüm yaşam alanlarında gürültüyü kesebilir ve daha sessiz ortamlar oluşturabilirsiniz.