Ses Yalıtımı Fiyatları

ses yalıtım fiyatları

Ses yalıtımı yapılacak yere göre farklı fiyatlar belirlenmektedir. Günümüzde ses yalıtımı denince akla ilk olarak evler ve yaşam alanları gelse de araçlar için de ses yalıtımı yapılabilmektedir. Bu kapsamda hangi alan için hangi malzemelerin kullanılacağına göre ses yalıtımı fiyatları değişmektedir. 

Güvenilir ve profesyonel bir ses yalıtımı için ortalama m2 fiyatı 750 TL ‘den 2000 TL ve üzerinde bir maliyet hesaplanabilir. Burada önemli nokta ise hangi tür malzemelerin tercih edileceği ve bu malzemelerin nereye uygulanacağıdır. 

Ses Yalıtımı Ne Kadar Tutar?

Ses yalıtımı maliyetleri doğrudan uygulama yapılacak alanın metrekaresine ve bu alan için tercih edilecek malzeme fiyatına göre değişir. Ortalama olarak 40 metrekare bir alan için duvar ve tavan ses yalıtımında 25.000 TL ile 50.000 TL arasında bir maliyet belirlenmektedir. 20 metrekare tek oda bir alan için duvar, tavan ve zemin için uygulanacak ses yalıtımında ise 20.000 TL ve üzerinde maliyetler hesaplanmaktadır. 

Ses yalıtımı yaptıracak kişilerin taleplerine ve neresi için yapılacağına göre fiyatlar farklı şekilde hesaplanabilir. Sadece tek odaya ve tek bölgeye uygulama yapılabileceği gibi tüm mekana da ses yalıtımı uygulanabilir. Dekoratif ses yalıtımı ürünlerinin tercih edilmesi halinde de fiyatlar farklı şekilde hesaplanabilir. 

Bir Odaya Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Bir odaya ses yalıtımı yapmak için en yaygın olarak tercih edilen yöntemlerden biri ahşap iskelet üzerine kurulu alçıpan kaplamasıdır. Bu yapı sayesinde yaşama alanlarında uzun ömürlü bir ses yalıtımı gerçekleştirilebilmektedir. Daha etkili bir ses yalıtımı için farklı ses yalıtımı malzemeleri ve yöntemleri de kullanılabilir. 

Bir odaya ses yalıtımı yapmak için hem tavan hem duvar hem de zemin için kaplama yapılması gerekecektir. Ses yalıtımı uzmanlık gerektiren bir iş olması nedeniyle profesyonel destek alınması son derece önemlidir. Günümüzde ses yalıtım sistemlerinde yaşanan birçok gelişme bu işlemlerin pratik şekilde yapılmasını olanak tanımaktadır. Bu kapsamda tercih edilecek yalıtım malzemeleri ve uygulama yöntemleri maliyetlerin belirlenmesinde de etkili bir unsurdur. Söz konusu alanlar için en etkili ses yalıtım malzemesi tercih edilerek ses yalıtımı yapılabilir. 

Alt Kattan Ses Gelmemesi İçin Ne Yapmalı? 

Alt kattan ses gelmemesi için tercih edilecek ilk yöntem zemin ses yalıtımı olacaktır. Parke altı ve zemin ses yalıtımı sayesinde alt kattan gelecek seslerin büyük oranda engellenmesi sağlanacaktır. Bu kapsamda doğru yöntemlerin tercih edilmesi önemlidir. 

Diğer bir yöntem ise alt kat tavanına uygulanacak izolasyondur. Hem zemin hem de tavana izolasyon uygulanarak ses neredeyse sıfıra kadar azaltılabilir. Ses yalıtımı fiyatları uygulama yapılacak alana göre belirlendiği için hangi alan için hangi malzemenin tercih edileceğine dikkat edilmelidir. Alt kattan gelen sesleri engellemek için kaliteli ses izolasyon malzemelerini tercih ederek başarılı sonuçlar alabilirsiniz.