Yanmaz Malzemeler Nelerdir?

yanmaz akustik ürünler

Yaşam alanlarının yangın, yüksek ses ve diğer olumsuz etkilere karşı korunmasında doğru yapı malzemelerinin kullanımı son derece önemlidir. Yanmaz malzemeler arasında yer alan birçok ürün ise özellikle ses ve yangın yalıtımında başarılı sonuçlar vermektedir. Bilindiği üzere maddenin ısı ve oksijen ile birleşmesi sonucunda gerçekleşen kimyasal olay sonrasında yanma meydana gelmektedir. Ortamda bu reaksiyona karşı dayanıklı malzemeler olması ise birçok büyük riskin önlenmesini sağlar. 

Oksijen, madde ve ısı sıcaklığının bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bu olayın risklerinden korunmak için kaliteli yalıtım malzemeleri tercih edilmelidir. Ses ve ısı – yangın yalıtımlarında her zaman kaliteli ürünler ile hizmet veren firmamız bu tür risklerin önlenmsinde en iyi çözümleri sizlere sağlamaktadır. 

Yanmazlık Sınıfları Nelerdir?

Yangına dayanıklı malzemeler farklı kategorilerde sınıflandırılmıştır. Her malzeme tahmin edileceği üzere farklı dayanıklılıklara sahiptir. Bu nedenle ses yalıtım malzemesi olarak kullanılacak ürünlerde de bu sınıflarda en iyi derecelere sahip ürünlerin tercih edilmesi gerekecektir. 

Yanmazlık sınıfları ise kısaca şu şekilde sınıflandırılmaktadır:

  • A Sınıfı
  • B Sınıfı
  • C Sınıfı
  • D Sınıfı 
  • E Sınıfı 

Söz konusu yanmazlık sınıfları aynı zamanda kendi için A1, A2, B1, B2, B3 gibi farklı alt sınıflara ayrılmaktadır. Malzeme türlerine ve yanmazlık derecelerine göre sınıflandırma yapılmaktadır. 

A1 Sınıfı Yanmaz Malzeme Nedir?

A1 sınıfı yanmaz malzemeler, kum, çakıl, alçı, beton, tuğla, seramik gibi malzemeleri ifade eder. A2 sınıfı ise organik bağlayıcılık cam yünü ve taş yünü olarak tanımlanmaktadır. Yangın yalıtım malzemeleri yapılarda genel dekorasyonun güçlendirilmesinde de bazı çözümler sağlamaktadır. Sadece dayanıklılık ve verimlilik özellikleri için değil, dekoratif başarısıyla da dikkat çekmektedir. 

Her zaman yüksek kaliteli malzemeler tercih edilerek, beklentilere ve ihtiyaca uygun yanmaz yalıtım malzemeleri güvenle tercih edebilir ve A1 sınıfı yanmaz malzemeler ile en iyi sonuçları alabilirsiniz. Ses yalıtım malzemelerinin de yanmalara karşı dirençli olması yaşam alanlarında ses performanslarının artırılmasının yanı sıra güvenliği de artıracak temel unsurlar arasında yer alacaktır. 

Ses ve Yangın Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Ses ve yangın yalıtımı uygulamaları benzer süreçlere sahiptir. Genelde yaşam alanlarında duvar, tavan ve zemin ses yalıtımı için akustik paneller ve bariyerler ile kaplanır. Bu ürünlerin yangına dayanıklı olması ise yangın yalıtımını da sağlayacaktır. Hem kusursuz bir ses yalıtımı hem de yangın dayanıklılığı için yanmaz malzemeler ile üretilen özel yalıtım malzemelerini tercih ederek hızlı sonuçlar alabilirisiniz.